Operacje dzieci małych i dużych - trzeci migdał i inne | INTER-MED

Trzeci migdał i inne zabiegi dla małych pacjentów

Lekarze badają chore dziecko - Trzeci migdał oraz inne operacje dzieci małych i dużych

Operacje dzieci to ostatnia rzecz, o jakiej myśli rodzic i zwykle robi wszystko, by tego uniknąć. W obecnych czasach, rodzice mogą monitorować zdrowie swoich pociech już od pierwszych tygodni po poczęciu. A gdy tylko zajdzie potrzeba, mały człowiek może być operowany jeszcze w łonie matki. Zmniejsza to, a nawet likwiduje ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych po urodzeniu.

Operacje dzieci – konieczne w przypadku wad wrodzonych

Nie wszystkich dolegliwości da się uniknąć. Do najczęstszych przyczyn operacji dzieci w pierwszych latach ich życia, należą wady wrodzone, a wśród nich rozszczep podniebienia, atrezja przełyku, niedrożność dwunastnicy, zwężenie jelita cienkiego i grubego, zniekształcenia ściany klatki piersiowej, czy też wady skrzelopodobne.

Operacje dzieci wykonuje się również w przypadku pojawienia się przepukliny pachwinowej, która dotyka 3-4,5% niemowląt, w tym od 3 do 10 razy częściej występuje u chłopców, niż u dziewczynek. Odwrotnie jest w przypadku przepukliny pępkowej, która częściej diagnozowana jest u dziewczynek. Inne rodzaje przepukliny u dzieci, to przepuklina kresy białej oraz udowa.

Trzeci migdał

Trzeci migdał rozwija się u dziecka tuż po narodzinach i przez kilka lat pełni rolę strażnika przed chorobowymi drobnoustrojami. Zdarza się jednak, że jest patologicznie przerośnięty i wówczas wymaga interwencji chirurgicznej.

Wrastające paznokcie

Operacje dzieci to dla rodziców ogromny stres, ale są sytuacje, w których można temu zapobiec i oszczędzić dziecku niepotrzebnego bólu. Tak jest w przypadku pojawienia się wrastającego paznokcia, gdzie profilaktyka to podstawa. Jeśli jednak już doszło do wrośnięcia, a domowe sposoby nie poskutkują, należy wykonać zabieg, polegający na wycięciu wrastającej części paznokcia wraz z macierzą oraz założeniu kilku szwów.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka to nie tylko przypadłość dorosłych. Dotyka też dzieci między 6 a 12 rokiem życia, choć zdarza się również u niemowląt. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, natychmiast należy udać się do pediatry lub chirurga dziecięcego.

Dziecko gra w piłkę - skręceni stawu skokowego - najczęstsze operacje dzieci

Skręcenie stawu skokowego

Jednym z najczęstszych urazów u dzieci, do którego dochodzi w trakcie biegania i skakania, jest skręcenie stawu skokowego. Gdy maluch źle ustawi stopę względem podłoża, może dojść do nadmiernego odwrócenia. Skutkuje to uszkodzeniem więzadeł od strony bocznej i torebki stawowej.

 

Im wcześniej wykryte zostają wady wrodzone lub zmiany chorobowe u dziecka, tym większa szansa na ich całkowite wyleczenie. Dlatego warto korzystać z badań i wizyt kontrolnych oraz wyrabiać w dzieciach nawyki pomagające dbanć o zdrowie, by chroniły je w obecnym i dorosłym życiu, przed bólem i wizytami w gabinetach lekarskich.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]