Sezon na alergie | INTER-MED

Sezon na alergie

Chyba większość z nas z niecierpliwością wyczekuje wiosny. Wszyscy potrzebujemy więcej słońca, światła i nieco wyższych temperatur, które nie będą nas atakować zaraz po wyjściu z domu. Wiosna dla niektórych z nas ma także przykre oblicze, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Alergie wiążące się z katarem, załzawionymi oczami i kaszlem obniżają nastrój i sprawiają, że trudniej nam się cieszyć z nadchodzących, cieplejszych dni. Jakie czynniki powodują alergię wziewną i jak z nią walczyć?

Co uczula?

Objawy alergii wziewnej pojawiają się wówczas, gdy w powietrzu znajdują się substancje uczulające. Najczęściej są to pyłki drzew i krzewów, ale także kurz, w którym znajdują się roztocza, oraz cząstki sierści zwierząt. W miesiącach zimowych, alergicy zwykle nie odczuwają tak bardzo objawów choroby. Problemy najczęściej zaczynają się wczesną wiosną, wraz z początkiem marca, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest znacznie większe.

Co pyli i uczula alergików?

Pierwsza pyli leszczyna. W zasadzie proces rozpoczyna się już w styczniu, jednak przy mrozie nie jest to odczuwalne dla alergików. W marcu, kiedy pogoda jest nieco przyjaźniejsza, alergicy zaczynają już mocniej odczuwać działanie leszczyny. W lutym oraz w marcu dość silnie zaczyna pylić olsza oraz brzoza. Kwiecień to czas pylenia dębu. W maju, czerwcu i lipcu, pylą zw zasadzie już wszystkie rośliny, jednak chyba najsilniejsze jest oddziaływanie traw, bylicy i pokrzywy. Sierpień to czas najsilniejszego pylenia komosy, cladosporium i alternarii. Wiosną i latem alergicy cierpią najbardziej, choć alergię leczy się przez cały rok.

Objawy alergii wziewnej

Najczęściej występujące objawy alergii wziewnej to:

  • Katar – wodnisty, któremu towarzyszy kichanie i nierzadko także ból głowy. Do objawów dochodzi także uczucie zatkanych zatok.
  • Kaszel – rzadko mokry, a najczęściej suchy, pojawiający się atakami. Kaszlowi może także towarzyszyć uczucie duszności.
  • Łzawienie oczu – często kończące się zapaleniem spojówek. Łzawieniu towarzyszy katar.
  • Bóle głowy – najczęściej spowodowane zatkanymi zatokami
  • Gorączka – czasem może pojawić się stan podgorączkowy a nawet gorączka do 39 stopni.
  • Zmęczenie, obniżone samopoczucie – podobnie jak w przypadku przeziębienia,trudno normalnie funkcjonować gdy męczymy się z powodu kataru, kaszlu i łzawiących oczu.

Leczenie alergii

Leczenie alergii zasadniczo dzielimy na dwa rodzaje: leczenie objawowe i przyczynowe czyli immunoterapia.

Objawowe leczenie alergii – zadaniem tego rodzaju leczenia jest przede wszystkim zahamowanie objawów uczulenia i przyniesienie ulgi. Pierwszym etapem może być unikanie alergenu, co przy uczuleniach na pyłki oczywiście nie jest całkowicie możliwe. Aby ograniczyć kontakt z pyłkami, należy spać przy zamkniętych oknach, prać ubrania po spacerach, dbać o to, aby w najbliższym otoczeniu trawa była często koszona i unikać spacerów podczas najsilniejszego pylenia drzew, traw i krzewów. Dobrym pomysłem jest wybranie się na wakacje w kraje pustynne, gdzie pylenie nie występuje. Ponadto, alergicy często narażeni są bardziej niż ludzie zdrowi na infekcje wirusowe.

Aby wzmocnić odporność, trzeba dbać o odpowiednią dietę, bogatą w warzywa i owoce. Objawowe leczenie alergii to jednak przede wszystkim przyjmowanie odpowiednich leków. Musimy pamiętać o tym, że nie powinniśmy wystawiać sobie diagnozy i przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem. Najczęściej stosowane leki przy alergii wziewnej to leki antyhistaminowe, przyjmowane zarówno doustnie jak i miejscowo. Przy bardzo silnych alergiach stosuje się glikokortykosteroidy oraz kromony, które działają bezpośrednio na błonę śluzową nosa. Leczenie objawowe często przynosi pacjentom ulgę i umożliwia normalne funkcjonowanie.

Immunoterapia – to proces długotrwały, ale też bardzo skuteczny. Immunoterapia, czyli odczulanie polega na podawaniu substancji będącej rodzajem szczepionki – czyli alergenu w małych dawkach. Aby leczenie było skuteczne musi trwać około trzech lat. Plan odczulania ustalany jest indywidualnie z uwzględnieniem uniwersalnych czynników. Po całkowitym zakończeniu leczenia, objawy częściowo, a niejednokrotnie całkowicie ustępują.

Alergia to choroba cywilizacyjna. Coraz więcej z nas, zarówno ludzi młodych jak i starszych cierpi z powodu alergii. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do lekarza alergologa, który ustali plan leczenia.

Odwołaj wizytę

[recaptcha]