Operacyjne leczenie otyłości to obecnie jedna z najskuteczniejszych form terapii, dzięki której wiele osób zrzuca nadmiar kilogramów i zmienia nawyki żywieniowe. Decyzja o skorzystaniu z zabiegu nie należy do najłatwiejszych. Wynika to z faktu, iż większość metod bariatrycznych jest nieodwracalna. W praktyce oznacza to wiele zmian w porównaniu z dotychczasowym życiem. Na szczęście duże korzyści, które mogą stać się twoim udziałem, zwykle stanowią wystarczającą motywację do zrobienia tego kroku.
Jeśli otyłość utrudnia twoje codzienne funkcjonowanie i zastanawiasz się nad chirurgicznym sposobem jej leczenia, sprawdź, jakie rodzaje zabiegów bariatrycznych są dostępne. Nie każde centrum medyczne oferuje wszystkie z nich, ale na pewno po konsultacji z chirurgiem bariatrą wybierzesz tę, która najlepiej spełni swoje zadania w twoim przypadku.
Jakie są ogólne wskazania do zabiegu zmniejszenia żołądka?
Nie tylko otyłość olbrzymia może być wskazaniem do leczenia bariatrycznego. Jest bowiem też zabieg, który może być wykonany w sytuacji, gdy w krótkim czasie chcesz zrzucić nieduży nadmiar kilogramów.
Ogólnie jednak kwalifikacja do tego rodzaju zabiegów wymaga czasu, konsultacji z kilkoma specjalistami, a niekiedy też utraty określonej liczby kilogramów jeszcze przed operacją. Wszystko przez to, że ten rodzaj leczenia związany jest z dużymi zmianami w dotychczasowym życiu. Do tego część zabiegów jest praktycznie nieodwracalna, co dodatkowo wymaga dobrze przemyślanej decyzji.
Leczenie bariatryczne stosowane jest między innymi w sytuacji, gdy inne sposoby nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Natomiast gdy chodzi o stopień otyłości, który może wstępnie kwalifikować cię do zabiegu, pod uwagę brane jest twoje BMI oraz choroby współistniejące.
Zanim poznasz rodzaje zabiegów bariatrycznych, zapoznaj się z ogólnymi normami, które brane są pod uwagę na początku procesu kwalifikacji. Wstępnie możesz rozważać poddanie się leczeniu bariatrycznemu, jeśli twoje BMI jest:
- równe lub wyższe niż 40 kg/m2,
- w przedziale 35–40 kg/m2 i jednocześnie masz zdiagnozowane:
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzycę typu 2,
- zespół bezdechu sennego,
- hiperlipidemię,
- niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- zespół hipowentylacji, który jest skutkiem otyłości,
- bezpłodność (u kobiet),
- w przedziale 30,0-34,9 kg/m2 i chorujesz na cukrzycę typu 2, w której hiperglikemia utrzymuje się pomimo stosowania leków i insuliny.
Rodzaje zabiegów bariatrycznych
Przy rozważaniu decyzji dotyczącej leczenia bariatrycznego, w pierwszej kolejności powinna ona dotyczyć tego, czy już na stałe chcesz mieć zmniejszony żołądek, czy tylko na pewien czas. Do wyboru masz bowiem:
Odwracalne zabiegi bariatryczne
To rodzaj zabiegów, gdzie chirurg tylko na pewien czas ogranicza przestrzeń żołądka, którą będziesz mógł wypełniać pożywieniem.
Balon żołądkowy
To nieinwazyjna metoda leczenia otyłości, która z jednej strony pozwala zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej na poziomie 32%, a z drugiej stanowi pomoc w zmianie i wyrobieniu nowych nawyków żywieniowych. Może też byś stosowana jako forma przygotowania do bardziej inwazyjnych zabiegów i stanowić sposób na obniżenie ryzyka powikłań. Mogą być one większe, gdy nadwaga jest bardzo duża, jak ma to miejsce między innymi przy otyłości olbrzymiej.
Chirurg umieszcza balon żołądkowy w żołądku poprzez przełyk, a następnie wypełnia go solą fizjologiczną. O tyle właśnie zmniejszona zostaje pojemność twojego żołądka, co zmusza do spożywania mniejszych porcji żywieniowych.
Regulowana opaska żołądkowa
To również jedna z odwracalnych metod leczenia otyłości. Polega ona na założeniu silikonowej opaski w wyznaczonym wcześniej miejscu żołądka, co pozwala utworzyć mniejszy zbiornik na pokarm. Jego ujście jest zwężone, dzięki czemu pokarm potrzebuje więcej czasu na opuszczenie żołądka. To zaś wpływa na częstotliwość spożywanych pokarmów i tym samym na utratę masy ciała.
Endoskopowe zmniejszanie żołądka (ESG)
To jedna z bardziej nowoczesnych i też nieinwazyjnych metod leczenia bariatrycznego. W tym przypadku chirurg po znieczuleniu ogólnym pacjenta, wprowadza przez jego usta endoskop. Z jego pomocą zakłada szwy zmniejszające żołądek, który po zabiegu wyglądem przypomina rękaw i ma pojemność mniejszą o około 60%.
Przez pierwszy rok z pomocą tej metody, pod warunkiem zmiany nawyków żywieniowych, możesz zrzucić do 20% nadmiaru masy ciała.
Plikacja żołądka
Podobnie, jak w przypadku ESG tu również chirurg zakłada niewchłanialne szwy, jednak w inwazyjny sposób. Do tego robi to w dolnej części żołądka poprzez zagłębienie jego dna i krzywizny większej do wnętrza. Może dzięki temu uzyskać efekt w postaci ograniczenia pojemności nawet do 80%. Dużym plusem tej metody jest zahamowanie wydzielania hormonu głodu, czyli greliny. Dzięki temu maleje chęć podjadania między posiłkami i tym samym łatwiej o samodyscyplinę przy zmianie nawyków żywieniowych.
Nieodwracalne zabiegi bariatryczne
Są też rodzaje zabiegów bariatrycznych, których efektów nie można już odwrócić. Wybierając je, decydujesz się dożywotnio na mniejszą pojemność żołądka, co na dobre zmieni twój dotychczasowy sposób odżywiania.
Rękawowa resekcja żołądka (Sleeve)
Zabieg ten jest jednym z najczęściej wykonywanych i pozwalana na zmniejszenie żołądka na stałe o 70-80%. W praktyce oznacza to, że jednorazowo będziesz mógł spożyć nie więcej, niż 200 ml pokarmu. W trakcie operacji chirurg usuwa większą część żołądka, a reszta o wspomnianej pojemności przypomina wąski rękaw (podobnie jak przy zmniejszeniu żołądka metodą endoskopową).
Możliwe, ale bardzo trudne do odwrócenia operacje bariatryczne
Na tego rodzaju zabiegi zwykle decydują się osoby, które nie planują przywrócenia pierwotnej pojemności żołądka. Zdarza się jednak, że w wybranych przypadkach może to być rozważane przez chirurga na prośbę pacjenta.
Gastric By-Pass
W trakcie zabiegu chirurg dzieli żołądek na dwie części. Na mniejszy zbiornik, który staje się nowym żołądkiem pacjenta, oraz większą część, która zostaje wyłączona z pasażu pokarmowego. Następnie, jelito cienkie jest przymocowane do mniejszej części żołądka, tworząc nową pętlę pokarmową, co znacząco ogranicza ilość spożywanego pokarmu. Druga część żołądka, wraz z dwunastnicą i częścią jelita czczego, jest łączona z dalszym odcinkiem jelita cienkiego, co wpływa na wchłanianie składników odżywczych.
Mini Gastric By-Pass
Podczas zabiegu, chirurg wykorzystuje mechaniczne szwy do stworzenia nowego, małego żołądka o pojemności około 50 ml. Następnie, około 200 cm jelita cienkiego jest łączone z tym nowym żołądkiem, co prowadzi do ograniczenia ilości spożywanego pokarmu oraz zmniejszenia wchłaniania składników odżywczych.
Warto wiedzieć, że jest to jedna z metod, która pomaga w zrzuceniu do 80% nadmiaru wagi ciała już w pierwszym roku po zabiegu.
Gdy wiesz już, jakie są rodzaje zabiegów bariatrycznych, łatwiej ci będzie przygotować się do rozmowy z chirurgiem bariatrą. Warto wcześniej spisać ewentualne pytania, które zechcesz mu zadać, by poznać szczegóły wstępnie wybranej bariatrycznej metody leczenia otyłości.
Źródło:
www.medonet.pl/zdrowie,endoskopowe-zmniejszanie-zoladka-esg-overstitch—wskazania–efekty-i-przebieg-zabiegu,artykul,18003881.html