Łuszczycowe zapalenie stawów - co o nim wiemy? | INTER-MED

Łuszczycowe zapalenie stawów – co o nim wiemy?

Łuszczycowe zapalenie stawów to choroba przewlekła, zaliczana do spondyloartropatii seronegatywnych, które objawiają się między innymi przewlekłym bólem zapalnym kręgosłupa. Szczególnie narażone są na nią osoby z łuszczycą, ale nie tylko. Również ci, którzy nie chorują, ani nigdy nie zachorują na łuszczycę, mogą zapaść na łuszczycowe zapalenie stawów.
W przebiegu choroby możesz zaobserwować zarówno objawy łagodne, które występują częściej oraz ciężkie, prowadzące do zniszczenia stawów oraz utraty sprawności.

Jakie są przyczyny, jak się objawia ta choroba i w jaki sposób można ją leczyć?

Dłonie starszej kobiety. Łuszczycowe zapalenie stawów - co o nim wiemy

Łuszczycowe zapalenie stawów – najczęstsze przyczyny

Choć na chwilę obecną nie są znane dokładne przyczyny tej choroby, to można wskazać inne, które do tej pory uznano za sprzyjające jej pojawieniu się. Należą do nich:

Uwarunkowania genetyczne

W 50% przypadków, chory na łuszczycowe zapalenie stawów ma kogoś w rodzinie, kto cierpi na tę dolegliwość lub choruje na łuszczycę. Wśród wielu czynników, które za to odpowiadają i zwiększają ryzyko zachorowania jest antygen HLA-B27.

Urazy

Jeśli chorujesz na łuszczycę, pojawiające się na twojej skórze mikrourazy zostawiają zmiany, które określa się mianem objawów Köbnera. Te zaś mogą prowadzić do powstawania nowych zmian.
Podobnie jest w miejscu przyczepu ścięgien do kości. Tu również mikrourazy zapoczątkowują proces zapalny oraz wędrówki komórek zapalnych do tego miejsca, nowotworzenia procesu zapalnego, a co za tym idzie, do rozwoju zapalenia przyczepów ścięgnistych.
Nie bez znaczenia dla pojawienia się i rozwoju choroby mają też ostre zdarzenia medyczne. Są to urazy, wypadki i zabiegi chirurgiczne.

Czynniki środowiskowe

Do powstania nieprawidłowych procesów immunologicznych, prowadzących do przewlekłego procesu zapalnego, prowadzą tez czynniki środowiskowe. W wyniku ich działania dochodzi do pobudzenia komórek, które biorą udział w procesach immunologicznych, co skutkuje nadmierną produkcją cytokin prozapalnych. To one odpowiedzialne są za objawy choroby.

Do innych, nie mniej ważnych przyczyn należą zakażenia wirusowe i bakteryjne, duży stres, leki, substancje mechaniczne oraz, co nie jest do końca wyjaśnione, czynniki hormonalne.

Objawy łuszczycowego zapalenia stawów

W zależności od stopnia zaawansowania choroby i jej przebiegu, objawy mogą pojawić się zarówno w jednym miejscu, jak i dotyczyć wielu stawów. Zdarza się, że po okresach zaostrzenia, choroba przechodzi w fazę częściowego lub całkowitego wyciszenia.

Łuszczycowe zapalenie stawów możesz rozpoznać po:

 • sztywności, bólu i obrzęku stawów – często dochodzi do tego ograniczenie ich ruchomości,
 • zapaleniu palca – w jego obrębie zmianami chorobowymi objęte są stawy, ścięgna i tkanki podskórne, którym towarzyszy ból, poszerzenie na całej długości, zaczerwienienie i odstawanie od innych palców,
 • zapaleniu przyczepów ścięgnistych – objawia się bólem i tkliwością między innymi pięt, kręgosłupa oraz połączenia żeber i mostka,
 • dnie moczanowej – może pojawić się szczególnie przy rozległych zmianach skórnych, które powodują zwiększenie stężenia kwasu moczowego,
 • deformacji stawów – w wyniku zniszczenia kości dochodzi do skrócenia palców, co określa się mianem palców teleskopowych,
 • zmianach na paznokciach – należą do nich punktowe zagłębienia, rowkowanie, żółte plamy i złuszczenie płytki,
 • oczach – choć dotyczy to jedynie jednej trzeciej chorych na łuszczycowe zapalenie stawów, to powinieneś mieć to na uwadze, gdy pojawi się zapalenie spojówek lub zapalenie błony naczyniowej oka,
 • zmianach skórnych – pojawiają się zwykle ze względu na występowanie tej choroby równolegle z łuszczycą, a twoją uwagę powinny zwrócić przypominające srebrne łuski czerwone grudki ze zrogowaciałą powierzchnią.

Na czym polega leczenie łuszczycowego zapalenia stawów?

Wraz z rozwojem medycyny, coraz częściej udaje się utrzymać aktywność choroby na niskim poziomie.
W całym procesie leczenia, bardzo ważne jest, byś jak najszybciej zgłosił się do lekarza, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy choroby. Dzięki temu masz duże szanse zapobiec powikłaniom choroby i niesprawności.
Najlepszym jak dotąd rozwiązaniem jest połączenie rehabilitacji z farmakoterapią. Szczegółowy plan leczenia zawsze zależy od przebiegu choroby, jej aktywności, stopnia uszkodzenia stawów oraz od chorób współistniejących, jeśli takowe istnieją.

By osiągnąć zadowalające efekty, musisz pamiętać o regularnych wizytach u lekarza i wykonywaniu badań laboratoryjnych. Pozwoli to monitorować chorobę i skuteczność leczenia. Ze względu na to, iż zmiany na skórze nie zawsze są adekwatne do zaawansowania łuszczycowego zapalenia stawów, niezbędna jest współpraca z reumatologiem.

Źródło:

www.mp.pl

www.ucb.pl

 

Odwołaj wizytę

  [recaptcha]
  Ważne

  Informujemy, że pomimo nowych obostrzeń, Centra Medyczne INTER-MED są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.

  Przyjmujemy naszych Pacjentów we wszystkich poradniach zarówno w ramach NFZ jak i wizyt prywatnych, a wszelkie zabiegi, badania i operacje planowe odbywają się w przewidzianych terminach z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych.

  Prosimy o wchodzenie do budynków INTER-MED nie wcześniej niż 10 minut przed umówioną wcześniej godziną wizyty.
  Dbajmy o zdrowie swoje i innych.

  Ważne
  Informujemy, że pomimo nowych obostrzeń, Centra Medyczne INTER-MED są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 19:00.

  Przyjmujemy naszych Pacjentów we wszystkich poradniach zarówno w ramach NFZ jak i wizyt prywatnych, a wszelkie zabiegi, badania i operacje planowe odbywają się w przewidzianych terminach z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych.

  Prosimy o wchodzenie do budynków INTER-MED nie wcześniej niż 10 minut przed umówioną wcześniej godziną wizyty.
  Dbajmy o zdrowie swoje i innych.