
Kinesiotaping jest metodą opracowaną przez doktora Kenzo Kase na początku lat 70. ubiegłego wieku. W Europie zaczęto z niej korzystać na początku XXI wieku. Jest to innowacyjna metoda dynamicznego plastrowania, polegającą na aplikowaniu na ciało, w ściśle określony sposób, elastycznej taśmy. Plaster posiada parametry zbliżone do właściwości ludzkiej skóry, a poprzez jego aplikację daje możliwość przywrócenia funkcji. Kinesiotaping jest najbardziej rozwiniętą odmianą terapii z użyciem plastra, która bazuje na ostatnich osiągnięciach wiedzy medycznej z zakresu terapii mięśniowo-powięziowej. W zależności od zastosowanej techniki wpływa na redukcję bólu lub zmniejszenie nadwrażliwości czuciowej w skórze i mięśniach, koryguje napięcie mięśni, redukuje nadmiar płynu limfatycznego będącego powodem obrzęku oraz koryguje pozycje stawu. Kinesiotaping wykorzystywany jest w rehabilitacji sportowej, neurologicznej, ortopedycznej, ginekologicznej oraz pediatrycznej. To idealna alternatywa dla manualnego drenażu limfatycznego.
Przebieg zabiegu
Każda aplikacja poprzedzona jest badaniem oraz oceną układu mięśniowo-powięziowego. Indywidualnie do każdego pacjenta i towarzyszącego mu schorzenia czy dysfunkcji dobiera się odpowiednią technikę oklejania. Fizjoterapeuta aplikuje docięty plaster bezpośrednio na odtłuszczoną skórę. Jest on wodoodporny, a jego trwałość wynosi 6-7 dni.
Korzyści
Kinesiotaping jest dobrze tolerowany wśród pacjentów, rzadko spotyka się negatywne odczucia skórne lub odczyn alergiczny. Jest łagodną formą terapii znajdującą zastosowania zarówno u dzieci, kobiet w ciąży, jak i osób w podeszłym wieku. Działa zgodnie z celowością aplikacji i funkcjonowaniem organizmu przez całą dobę, a nie tylko w czasie sesji terapeutycznej. Efekt poprawy odczuwalny jest bezpośrednio po aplikacji. Wspiera procesy lecznicze i wydolnościowe, umożliwiając jednocześnie stosowanie innych metod rehabilitacji, w tym również zabiegów z zakresu fizykoterapii. Jest także alternatywą dla terapii w przypadku przeciwwskazań do jakichkolwiek innych form rehabilitacji, a czas użytkowania i korzystania z kinesiotapingu jest nieograniczony.
Wskazania
- siniaki i rozległe krwiaki,
- obrzęki,
- drenaż limfatyczny u kobiet po mastektomii,
- terapia blizn,
- porażenia nerwów,
- schorzenia ginekologiczne, bóle menstruacyjne, bóle ciążowe,
- schorzenia i urazy ortopedyczne,
- bóle przeciążeniowe kręgosłupa,
- dyskopatie,
- skoliozy,
- niedowłady kończyn,
- skręcenia i zwichnięcia stawu,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- urazy żeber,
- uszkodzenia aparatu więzadłowego,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- uszkodzenia mięśni (ból, naciągnięcie, naderwanie),
- hiper- i hipomobilność stawów,
- fizjoterapia w sporcie,
- entezopatie (np.: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostroga piętowa, kolano skoczka, bolesny bark).
Przeciwwskazania
- otwarte rany, podrażnienia skóry,
- stany zapalne i choroby infekcyjne skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze),
- odczyn alergiczny skóry na kontakt z plastrem.